PORADY...

ADAPTACJA DZIECKA  DO PRZEDSZKOLA

 

Poradnik dla Rodziców.

Państwa maluch idzie do przedszkola -to duża zmiana w jego życiu.

Spróbujcie uwierzyć, ze przedszkole to dobre miejsce dla waszej pociechy.

Optymistyczne podejście do tej zmiany, gwarantuje Warn połowę sukcesu.

 

Przed debiutem sprawdź czy Twoje dziecko

> Jasno komunikuje swoje potrzeby, nazywa przedmioty i czynności

Nie wyręczaj dziecka w mówieniu, zgadując jego potrzeby. Wymagaj, by rozpoznawalno i nazywało przedmioty i czynności. Nauczyciel nie domyśli się, o co mu chodzi, nie zna Twojego dziecka tak dobrze jak ty.

> Woła siusiu, opuszcza i podciąga majtki

Etap odstawiania pieluch musi zakończyć się. Nie pozwalaj na wołanie w ostatniej chwili, Panie będą chodzić z dzieckiem do toalety, nie biegać.

> Umie umyć i wytrzeć ręce

Nie wyręczaj dziecka w tych prostych czynnościach nie dając mu szansy na usarnodzielnienie . Pokaż jak odkręca się kran, jak korzysta się z mydła, podpowiadaj kolejność wykonywanych czynności. Przypominaj, by zakręcało kran po myciu.

> Potrafi pic z kubka i jeść łyżeczka, mówi ze cos mu nie smakuje

Panie będą pomagały, ale trochę, ponieważ dziecko doskonale wie, jak samodzielnie pić i jeść, tylko nie chce mu się tego robić lub nie musi tego robić Wystarczy że przestaniesz je wyręczać. Nie rozdrabniaj wszystkich potraw, niech dziecko uczy się gryźć.

> Nawiązuje kontakt z dorosłymi i dziećmi,  którym ty okazujesz zaufanie

Ucz, by nie bało się nowo poznanych osób, którym ty okazujesz zaufanie. By umiało zapytać lub poprosić coś, Potrafiło bawić się nie zabierając zabawek, czy odpychać kolegę. A może jest zbyt nieśmiałe, zbyt agresywne lub zbyt samolubne?

> Jest na tyle sprawne fizycznie, by chodzić po schodach, skakać, biegać

A może męczy je chodzenie i nosisz je na rękach lub wozisz w wózku? Spada z niskich przyrządów, lub boi się z nich korzystać? Zachęcaj dziecko do aktywności ruchowej, by ruch sprawiał mu przyjemność